Miasto

2 marca 2021, 8:19:8

Ponad 2 lata trwały zakończone właśnie prace związane z termomodernizacją i modernizacją 10 wielorodzinnych budynków mieszkalnych zlokalizowanych przy ulicy Katowickiej w Tychach. W sumie za ok. 11 milionów złotych wykonano renowację budynków i 98 znajdujących się w nich mieszkań socjalnych.

Realizacja tej inwestycji to było bardzo duże wyzwanie. By wykonać prace trzeba było czasowo wyprowadzić mieszkańców, znaleźć im lokale zamienne na terenie miasta.

- Odbyliśmy wiele spotkań z mieszkańcami dzielnicy, z każdym uzgadnialiśmy m.in. terminy wyprowadzek czy tymczasowe miejsca zamieszkania – wspomina Hanna Skoczylas – dziś z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju, wówczas dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, który realizuje inwestycje.

Prace rozpoczęto w IV kwartale 2018 roku.

- Zakres prac obejmował wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych, renowację elewacji z cegły, wymianę lub naprawę dachów, wzmocnienia stropów nad piwnicami, renowację klatek schodowych, przebudowę stref wejściowych do budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej – wylicza Agata Goc – dyrektor MZBM w Tychach.

W ramach całego przedsięwzięcia zostały także wymienione źródła ogrzewania - piece węglowe zostały zastąpione ekologicznymi, dwufunkcyjnymi kotłami gazowymi. W budynkach wymieniono także instalacje wewnętrzne: elektryczną, gazową, centralnego ogrzewania, centralnie ciepłej wody oraz wodnokanalizacyjne.

Lokale zostały także odnowione i wyposażone w urządzenia sanitarne, kuchenki gazowe oraz czujniki czadu. Niektórzy mieszkańcy wrócili już na Osadę. Pani Anna Handzlik razem z synem, wprowadziła się do jednego z pierwszych wyremontowanych budynków, już w maju 2020 roku.

- Mam astmę i inne problemy zdrowotne więc dla mnie to ogromny plus, że mam ciepło, czysto i nie muszę przychodzić z pracy i dokładać do pieca. Mieszka mi się naprawdę bardzo dobrze – mówi Anna Handzlik.

Spacerując w ostatnich tygodniach przez osiedle widać samochody przywożące meble, ekipy montażowe, słychać dźwięk wiertarek. Dzielnica wraca do życia.    

Na ten moment czekali Jolanta i Eugeniusz Foryńscy, którzy na Osadzie mieszkają od 41 lat.

- To nasze miejsce na ziemi, nie zamienilibyśmy go na mieszkanie w centrum Tychów. Mamy dużo zieleni, świeże powietrze i spokój - mówi zgodnie małżeństwo. Mam mieszkanie, działeczkę, garaż, co nam więcej trzeba? – dodaje Eugeniusz Foryński.

Gminie zależało, by zachować wyjątkowy charakter Osady, dlatego m.in. budynki z czerwonej cegły docieplano od wewnątrz, zamiast klasycznego sposobu obłożenia elewacji styropianem, a całość prac była prowadzona w uzgodnieniu i pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Jeden z budynków, w którym dziś znajduje się 10 mieszkań ul. Katowicka 231 to budynek po byłej szkole z 1902 roku, zachował się nawet stary projekt szkoły – mówi Maciej Głogowski - inspektor nadzoru w MZBM Tychy.

Na realizacje tego projektu miasto uzyskało blisko 6 milionów złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Na tym prace na Osadzie się nie kończą.

- Zabezpieczyliśmy środki w budżecie gminy na zagospodarowania terenów wokół budynków. Do końca czerwca zostanie wykonane rozpoczęte już zagospodarowanie podwórka przy ul. Katowickiej 207 i 209. Trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy, który wykona drogi wewnętrzne, parkingi, chodniki, obiekty małej architektury: altany śmietnikowe, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i place zabaw – mówi Hanna Skoczylas – dziś z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

W planach także oświetlenie terenu oraz nasadzenia zieleni.

- Ponadstuletnia Osada to wyjątkowe miejsce na mapie Tychów, w którym można zobaczyć prawdziwe familoki. Zależało nam, by zachować wyjątkowość tego miejsca, a jednocześnie poprawić warunki mieszkaniowe i podnieść atrakcyjność tego osiedla – mówi Andrzej Dziuba – Prezydent Tychów.

Kilka lat temu na terenie Osady, przy ul. Katowickiej 229, gruntownie wyremontowano świetlicę środowiskową. Powstało tam centrum animacji społeczno-kulturalnej dla mieszkańców dzielnicy. Na co dzień korzysta z niej ok. 20 dzieci w wieku od 7 – 16 lat.

Budynki na os. Osada po termomodernizacji

Krokusy, żonkile, tulipany – w Tychach już wiosna

Krokusy, żonkile, tulipany – w Tychach już wiosna

Na trawnikach, w pasach drogowych czy terenach parkowych można podziwiać kwitnące rośliny cebulowe: krokusy, narcyzy, tulipany, a późną wiosną będzie można dostrzec kamasje oraz czosnki ozdobne. Roślinami cebulowymi obsadzono w sumie blisko 6,5 tys. m2 w mieście.

Podpórki dla rowerzystów

Podpórki dla rowerzystów

Tychy wprowadzają kolejne udogodnienia dla rowerzystów. Na pierwszych skrzyżowaniach zamontowano specjalne podpórki, które mają ułatwić płynną jazdę. Teraz, czekając na zielone światło, rowerzyści nie będą musieli już schodzić z jednośladu.

Klucz do dobrej przyszłości

Klucz do dobrej przyszłości

Pod taką nazwą działa koło naukowe przy Szkole Podstawowej z oddziałami integracyjnymi im. Matki Teresy z Kalkuty w Tychach. Koło bierze udział w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym "Być jak Ignacy".

Konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Gminnego Programu Wspierania Rodziny"

Konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Gminnego Programu Wspierania Rodziny"

W dniach od 8 do 21 kwietnia 2021 roku odbędą się konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2021-2023”.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×