Miasto

19 maja 2020, 11:13:17

Brzoskwiniowa, Przepiórek, Spacerowa, Browarowa, Zimorodków, Poprzeczna, Sosnowa i Wiejska – przy tych tyskich ulicach wkrótce mogą powstać nowe domy, wybudowane w ramach kolejnej edycji programu, dzięki któremu mieszkańcy mogą nabyć działki gminne pod budowę domów jednorodzinnych.

Dzielnica Wilkowyje - zdjęcie wykonane z drona Autor: Nad Dachami

W sumie do wyboru są 22 działki, każda o powierzchni od 320 do 1076 m.kw. W 2016 roku w Tychach realizowano program, dzięki któremu mieszkańcom udało się nabyć działki pod budowę domów jednorodzinnych za znacznie niższą niż dotychczas cenę. Zamiast kupować działkę, mieszkańcy nabywali prawo jej wieczystego użytkowania. Koszt działki był wówczas niższy o kilkadziesiąt procent.  W ten sposób nabyto 25 z 27 proponowanych działek. Wszystkie są już dziś zabudowane. Od początku władze miasta deklarowały kontynuacje programu. W między czasie zmieniły się jednak przepisy, a użytkowanie wieczyste zostało zniesione. Szukano więc innego rozwiązania.

- Program realizowany kilka lat temu cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki niemu kilkudziesięciu rodzinom udało się spełnić marzenia o własnych domu w Tychach. Do dziś nabywcy piszą do nas i informują, jak im idzie budowa, kiedy się wprowadzają itp. Wiedzieliśmy, że będziemy go kontynuowali. Musieliśmy jednak zmienić formułę – mówi Igor Śmietański – z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Nabycie gruntów nastąpi w drodze przetargu. Cena metra kwadratowego działki, wynikająca z operatu szacunkowego będzie ceną wywoławczą (od 195 złotych/m kw.) Osoba, która wygra przetarg przed podpisaniem aktu notarialnego będzie musiała wpłacić wylicytowaną kwotę.  

- Planujemy   ogłosić przetargi w drugiej połowie czerwca, natomiast odbędą się one pod koniec sierpnia lub na początku września. Wszystkie informacje dotyczące oferowanych działek są już teraz dostępne na stronie http://inwestycje.umtychy.pl/oferty/dzialki-pod-budownictwo-mieszkaniowe,16 - mówi Katarzyna Szymkowska – naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w UM Tychy.

Do wyboru są cztery działki na ulicy Brzoskwiniowej o powierzchni od 320 do 477 metrów kw., dwie blisko 500-metrowe działki na ulicy Przepiórek, trzy działki na ulicy Spacerowej, każda o powierzchni ponad 1000 metrów kw., dwie blisko 800-metrowe działki na ulicy Browarowej i dwie nieco większe na ulicy Zimorodków, sześć działek na ulicy Poprzecznej o powierzchni od 337 do 867 m. kw. dwie niemal 500-metrowe na ulicy Sosnowej i jedna na ulicy Wiejskiej o pow. 611 metrów kwadratowych.

- Grunty w Tychach nie należą do tanich. Cena metra kwadratowego to nawet kilkaset złotych. Chcemy dać szanse tyskim rodzinom, które myślą o budowie domu, ale mają problem ze znalezieniem działki albo ceny ziemi skutecznie ich do tego zniechęcają i decydują się na przeprowadzkę do innego miasta czy gmin ościennych. Dla nich jest ten program – mam nadzieję, że dzięki niemu plany związane z własnym domem uda im się zrealizować – dodaje Igor Śmietański – zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

W programie realizowanych w 2016 roku mieszkańcy kupili działki m.in. na ulicy Żorskiej, Małej Alei Róż, Browarowej czy ulicy Obywatelskiej.

Kultura on-line w mieście Tychy

Kultura on-line w mieście Tychy

Odwiedzając tyskie restauracje czy puby od kilku dni można zapoznać się z repertuarem online tyskich instytucji kultury. Miejskie Centrum Kultury przygotowało specjalne informatory, w których można znaleźć informacje dotyczące działań m.in. Teatru Małego, Muzeum Miejskiego itp.

Turniej recytatorski online

Turniej recytatorski online

Trwają kwalifikacje do Turnieju Recytatorskiego online, realizowanego w ramach proLOGOS Festiwal Słowa Online. Konkurs w całości zostanie przeprowadzony przez platformy sieciowe. Łączna pula nagród finansowych w turnieju wynosi 7000 zł.

Wyszukiwarka odpadów

Wyszukiwarka odpadów

Stłuczone butelki, zużyte soczewki kontaktowe, drzwi po remoncie... Lista kłopotliwych odpadów może być długa. W Tychach uruchomiono wyszukiwarkę, która podpowie jak je segregować.

Zgłoś usterkę w Tychach

Zgłoś usterkę w Tychach

Uszkodzona jezdnia lub chodnik, zniszczona zieleń... Często idąc lub przejeżdżając przez miasto natrafiamy na różne nieprawidłowości w miejskiej przestrzeni. Nierzadko o takich usterkach wiedzą tylko mieszkańcy najbliższej okolicy. Co możemy zrobić? Skorzystać z systemu „Zgłoś usterkę”.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×