Miasto

12 kwietnia 2019, 12:24:51

Czas służby dawno już się dla nich skończył, ale wciąż z dumą podczas ważnych uroczystości noszą mundur. Kombatanci, bo o nich mowa spotkali się 11 kwietnia na corocznym spotkaniu.

 Tradycyjnie już gospodarzem był tyski oddział Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Są to organizacje kombatanckie, zrzeszające obywateli polskich, którzy walczyli o wolność i niepodległość Ojczyzny. Związek rozpoczął działalność w kwietniu 1990 roku. Jest największą organizacją kombatancką w Polsce zrzeszającą ponad 63 tyś członków. Tyski oddział liczy obecnie 16 kombatantów oraz 40 podopiecznych - to wdowy po zmarłych żołnierzach. Szefem tyskiego oddziału Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych jest 97-letni ppor. Kazimierz Pawlak.

- Mam ogromną potrzebę łączności z tymi ludźmi. Jest nas coraz mniej, wielu z nas podupada na zdrowiu, więc tym bardziej warto się ze sobą spotykać. Staramy się nie "uprawiać" polityki. W trakcie naszych spotkań pomaga nam młodzież, m.in. z klasy mundurowej - dla nich przebywanie wśród nas to jedna wielka lekcja historii – mówił podczas spotkania Kazimierz Pawlak - prezes tyskiego koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

W spotkaniu uczestniczyła tyska młodzież z Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach. - To wielki zaszczyt, że możemy przebywać wśród kombatantów, rozmawiać z nimi, poznawać historię z ich relacji, a nie z książek. Moje dzieci już takiej możliwości nie będą miały – mówi Natalia Zapadka - uczennica klasy mundurowej z Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach.

Kombatanci i ich organizacje, wciąż odgrywają bardzo dużą rolę w procesie edukacji nie tylko młodego pokolenia, ale również osób dorosłych. - Każda z tych organizacji podejmuje działania związane z pielęgnowaniem pamięci o trudnych czasach wojny. Pod tym względem tyskie organizacje mają bardzo duże zasługi. Wiem, że dzięki współorganizowanym przez nas uroczystościom mieszkańcy naszego miasta wiedzą, czym był min.: mord profesorów lwowskich, ludobójstwo, Katyń, agresja Rosji na Polskę czy obrona Lwowa - wylicza Janina Półtorak - prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, o/Tychy.

Alicja Madejska - prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Tychach, dodaje, że takie spotykania to przede wszystkim wymiana doświadczeń - Staramy się współpracować z młodzieżą, która towarzyszy nam przy różnego rodzaju uroczystościach, a my odwiedzamy ich w szkołach i opowiadamy o swoich przeżyciach. Mamy świadomość, że stanowimy dla nich żywą lekcję historii.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie tyskiego oddziału Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz kilku innych związków i organizacji kombatanckich w Tychach, a także przedstawiciele Związku Zawodowego Górników przy kopalni Wesoła.

- Dla mnie takie spotkania są bardzo wzruszające - zarówno z punktu widzenia zawodowego, jak i osobistego. Wiele z tych osób kiedyś mieszkało na Kresach Wschodnich, od Wilna aż po Lwów - moja rodzina również pochodzi z tamtych terenów. Bardzo szanuje tych ludzi. Mam nadzieję, że pamięć o nich i o ich dokonaniach będzie wciąż żywa. W czasie spotkań rozmawiamy nie tylko o historii, ale również o bieżących sprawach miasta. Cieszę się, że chętnie mówią o tym, co się im podoba, a co należałoby w naszym mieście poprawić. To ważny głos, ponieważ miasto jest żywym organizmem, które wymaga ciągłej obserwacji – mówi do zebranych obecny na spotkaniu Igor Śmietański – z-ca Prezydenta Miasta Tychy.

Dziś o godz. 12.00 w kościele bł. Karoliny w Tychach rozpocznie się msza święta w intencji pomordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni. Po mszy nastąpi przejście pod znajdujący się w pobliżu kościoła pomnik katyński. Od lat w obchodach udział bierze młodzież z tyskich szkół, a organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

 fot. Kamil Peszat/Twoje Tychy

Plan weekendowych atrakcji

Plan weekendowych atrakcji

Seans kina FreeLove, piknik rewitalizacyjny osiedli N i O, druga część spaceru szlakiem tyskiego street artu czy muzyczny poranek na dziedzińcu Teatru Małego - to atrakcje, które czekają na mieszkańców naszego miasta w weekend.

Wracają upały, może być burzowo

Wracają upały, może być burzowo

Jutro w Tychach może być burzowo, a w sobotę i niedzielę powrócą upały i temperatury sięgające od 27 do 31 stopni. W związku z nagłą zmianą pogody, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał prognozę niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych.

Zakończyła się rekrutacja do tyskich szkół średnich

Zakończyła się rekrutacja do tyskich szkół średnich

Niemal wszyscy absolwenci z podwójnego rocznika, którzy rywalizowali o miejsca w szkołach średnich w Tychach, dostali się do wybranej szkoły. Do szkół zakwalifikowało się 2134 uczniów spośród ok. 2180 biorących udział w rekrutacji.

Wojskowe samoloty nad Tychami

Wojskowe samoloty nad Tychami

W czwartek 15 sierpnia nad Tychami przelecą wojskowe statki powietrzne - jest to związane z centralnymi obchodami Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Katowicach.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×