środa, 7 października 2020, 18:00-20:00

Gościem szóstego spotkania z cyklu „Dom jest jak człowiek” będzie Anna Dziewit Meller , autorka książki „Od jednego Lucypera”, wydanej w lipcu 2020 roku nakładem Wydawnictwo Literackie .

Powieść o rodzinie, Śląsku i kobietach. Opowieść o historii małej, wielkiej i tej niesłusznie pomijanej. Kopalnia przeszłości i niedomówień. Autorka, śledząc historię górniczej rodziny, opowiada o mrocznych latach 40. XX wieku, klasowej emancypacji i problemach, które dotykają nas dziś. Nade wszystko brutalnie szczerze i niezwykle empatycznie mówi o tym, co wciąż niesłusznie pomijane: o udziale kobiet w małej i wielkiej historii.

Holandia, początek XXI wieku. Katarzyna pracuje na uniwersytecie, wiodąc życie współczesnej emigrantki. Jest samodzielna, wykształcona, ma terapeutę i panią do sprzątania. Wyjeżdżała z kraju z nadzieją na europejskie standardy traktowania, karierę naukową i ucieczkę od rodziny, z której na dobrą sprawę została jej już tylko babcia. Wydaje się więc, że wszystko poszło po jej myśli… Może z wyjątkiem zaburzeń odżywania, z którymi wciąż nie może się uporać.

Śląsk, schyłek lat 40. XX wieku. W chorzowskich zakładach azotowych trwa mordercza walka o realizację planu trzyletniego. W wysiłkach o przyszłość swoją i ludowej ojczyzny nie ustaje Marijka, marząca o tym, by zostać przodownicą pracy. Na jej oczach formuje się nowy świat, w którym postawna dzioucha upatruje szans na awans społeczny, wyrwanie się spod kurateli matki i szczęście u boku ukochanego Alojza. I wszystko wskazuje, że powinno się udać. Do czasu.

Marijka nigdy nie dowie się o istnieniu Kasi, a Kasia natrafi na ślad Marijki przypadkiem, gdy zobaczy tajemniczą postać na fotografii ukrywanej przez babcię. Po latach i pewnej szczególnej rozmowie telefonicznej postanowi zrozumieć dlaczego. Wyruszy do kopalni rodzinnej przeszłości i wieloletnich niedomówień.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autorki.

Anna Dziewit Meller – pisarka i dziennikarka, wcześniej także liderka kobiecego zespołu rockowego Andy . W jej literackim dorobku znajdują się powieści „Od jednego Lucypera” (2020), „Góra Tajget” (2016) oraz „Disko” (2012). W 2017 roku wydała książkę „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”, a rok później jej kontynuację „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”. Wraz z Agnieszką Drotkiewicz opublikowała dwa tomy wywiadów „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” (2006) i „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami” (2009), a z Marcin Meller zbiór reportaży „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” (2018). Oprócz twórczości własnej wiele czasu poświęca książkom cudzym – wcześniej w programach telewizyjnych, od 2016 roku w autorskim kanale internetowym Bukbuk . W 2016 roku nominowana za wywiad do Nagrody Grand Press. Od stycznia 2017 roku felietonistka Tygodnik Powszechny . Pochodzi ze Śląska, mieszka w Warszawie.

„Dom jest jak człowiek” to cykl zorientowany na to, co najbliższe: miejsce zamieszkania w wymiarze mikro – siedlisko, ulicę, osiedle, parafię – małą społeczność i jej codzienne życie. Gośćmi są autorzy podejmujący niepozorne, a przecież ważne etnograficznie, tematy lokalne.

miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach , Stary Magistrat, pl. Wolności 1
gość: Anna Dziewit–Meller
prowadzi: Agata Berger–Połomska
zapisy: Agata Berger–Połomska, tel. 32 327 18 20-21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl
liczba uczestników ograniczona
wstęp wolny

więcej informacji: https://bit.ly/2Yx0Itw

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Plac Wolności 1
43-100 Tychy
http://muzeum.tychy.pl
2436337903327907
dyrekcja@muzeum.tychy.pl
tel.: +483271820-22
Miejsce wydarzenia

Muzeum Miejskie

Plac Wolności 1
43-100 Tychy

Miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością. Tyskie muzeum przy zaangażowaniu mieszkańców gromadzi bezcenne świadectwa lat minionych i mijających. Firma jest uczestnikiem miejskiego programu " 3+ Liczna rodzina " oraz " Aktywni 60 plus ", w ramach których oferuje oprowadzanie po wystawie z...

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×